Letný tábor Adrenalino 2012

Prvý turnus 2. – 8. júla 2012

Druhý turnus 6. -12. augusta 2012

Štartujeme tretí rok, štyri úspešné turnusy sú už za nami, čaká nás niečo nové plné prekvapení. Teraz to bude na gazdovskom dvore pod Klenovským Veprom, prekrásna príroda, život na pravej slovenskej farme. Chceš palacinky? Podoj a obriaď ovcu, potom budú. Tu mobil a hra na počítači nie sú. Nefalšované halušky a kuchár z reštaurácie Ventura sa postará o zdravú stravu pre všetkých. Pocestujeme na železničke v Čiernom Balogu. Okrem chodenia budeme cestovať offroadovými autami a takou zbojníckou strelou. Pôjdeme chytať ryby na súkromný rybník plný pstruhov a studenej vody, takéto niečo predsa nemôže byť na škodu.

A keď sme už pri studenej vode:

…no a čo, že sme sem tam spadli do studenej vody, veď v Čertovej doline sa už namočilo aj veľa dospelých. Máme sa tu dobre ani na Doryana sa nikto nehneval, keď bol oblečený v tom istom celý tábor a nesmrdel, pretože sme sa kúpali v takom bazéne, aj vírivá vaňa tam bola a teplá voda. Kde inde by sme boli tak vysoko ako na Muránskom hrade. To je výška a ako ďaleko odtiaľ dovidieť. Nevadí, že vedúci nevládze, veď my ho hore počkáme. No a zatiaľ sa budeme hrať s hadom, čo má na chrbte túto vlnovku, nervy moje. Iba jeden hospitalizovaný v nemocnici za štyri turnusy, lebo spadol z bicykla, keď brzdil dole kopcom na štrkovej ceste. Ostatné sa ošetrili a polepili leukoplastom, to mala na starosti vedúca Janka. Tých, čo doštípali blchy v sene, sme nelepili ale krémovali tekutým púdrom, to vtedy prestane svrbieť, povedal nám to Laco a aj bača Rasťo, čo ovce dojil. Rasťo sa na nás vôbec nehneval, keď sme ho vtedy zbili a priviazali o strom, keď sme mu ovce kradli. Mama ja nechcem spať v posteli ale v sene v spacáku ako ostatní. Nebojíme sa, pretože máme skúšky nebojácnosti a odvahy. Dáme si zapnutú čelovku na hlavu a ideme po lese v noci podľa značiek, aj Čertovu dolinu sme už prešli v noci a to Leo mal len sedem rokov. Všetci duchovia sa ho báli, lebo nahlas plakal, ale vyhral, lebo to prešiel prvý. Aj pri prameni Rimavy sme boli, to je tam pod Fabovou hoľou – vysoko, 1400 m. To je veľmi vysoko, pretože sme cez prestávku všetci od únavy pospali. Keď nás Laco zobudil, museli sme sa ponáhľať rýchlo dole. Lebo veľmi veľká búrka išla ale stihli sme to. Vždy, keď sme sa vrátili do tábora, tak nám teta navarila. Trocha sa hnevala, pretože sme skoro vždy meškali ale to preto, lebo vedúci Laco sa vždy niekde zabudol. Napríklad pri koňoch. Našťastie vždy nejaké doniesol aj s tými dievčatami čo na nás dávali pozor, keď sme na tých koňoch jazdili a oni chodili s nami. Inak Laco bol s nami všade, aj na tom moste, čo chodí odtiaľ vlak a my sme išli dole po lane. Ujo Pišta, oco Števka povedal, že by stade zišiel aj s motorkou, ale bolo to aj na neho trocha strmé, lebo aj on keď liezol, tak spadol spolu s ujom Ondríkom.

…a práve preto moja milovaná dcérka a milí synovci chodia každý rok LH

Adrenalino 2011

Asi tak pred rokom, takýto čas, sme začali uvažovať nad tým, aké super by bolo, pripraviť pre deti letný tábor s tak trošku iným zameraním. Adrenalínový tábor, plný akčnej zábavy na Zbojskej. Bolo to náročné ale stalo sa. Ubehol rok, máme za sebou dva turnusy a sme plní zážitkov a pevne dúfame že aj deti, ktoré sa ich zúčastnili. Áno, prešiel rok a pozývame Vás na ďalší ročník tejto skvelej zábavy, ak nie ešte lepšej.
Dovoľte nám podeliť sa s vami o niekoľko skvelých zážitkov z minulého akčného leta s našimi deťmi, ktoré nám najviac utkveli v pamäti. Ak by sme však chceli opísať všetko to, čo deti zažili, naplnili by sme tým hádam aj jednu knihu. Čo sa však deťom páčilo najviac bolo asi toto.
Disciplína Paintball bola naša tajná zbraň. Vyšlo nám to. Deti boli týmto iným športom fascinované. Naučili sa mieriť z miesta, po ležiačky, pri pohybe (idúce auto),bolo im ukázané ako sa vyhnúť strelám a spoznali rôzne taktiky ako aj polohy pre tejto streľbe. Paintball je proste super.
Jeden deň sme pre deti vymysleli dojenie oviec. Aj keď sa deti zväčša radšej pozerali ako ovečky dojí bača, poniektorí sa predsa len odvážili aspoň trochu. Ak však máme povedať pravdu, dojenie sa najviac zapáčilo jednému z našich inštruktorov.
Na zlaňovanie sa deti veľmi tešili. Je to výnimočná adrenalínová disciplína. Boli sme všetci veľmi milo prekvapení, aké odvážne sú všetky deti. Nemali sa predsa čoho báť. Boli riadne upevnené a pod profesionálnym dozorom počúvali pri zlaňovaní všetky inštrukcie. V druhom turnuse si deti vyskúšali aj výstup na menšiu stenu, Aj tu sme sa presvedčili, že naša budúca generácia sú odvážni a akční ľudia. Všetci si to vychutnávali.
Túra v Čertovej doline zaujala deti asi zo všetkých aktivít najviac. Zdolávali sa rôzne prírodné prekážky ako skaly, veľké kamene, úzke chodníky, priechody a tiež potok, ktorý cez tento nádherný kúsok prírody preteká. Ten, nás pri druhom turnuse prekvapil tým, že sa v dôsledku častých dažďov rozvodnil, no a dostal sa aj na doposiaľ prechodné miesta. Zábava však bola o to lepšia, deti sa brodili vo vode ako „o dušu“ a spoznali na vlastnej koži, aká je dôležitá teamová spolupráca.
Zistili sme tiež, aké sú naše deti kreatívne. Pri stavbe bunkrov a úkrytov v prírode, nemali žiadny problém s tým, ako si spraviť a vybudovať úkryt napríklad v korune stromu či v jame, ktorú si „vystlali“ konármi a lístím. Nechýbalo ani kúpanie v krytom bazéne v neďalekej chate Zbojská, kde sa vyšantili nielen deti ale aj naši inštruktori. Fotky hovoria za všetko (viď foto ADRENALINO). Deti ešte okrem toho čistili vlastne nachytané ryby, raňajkovali v prírode, opekali si, mali možnosť prizerať sa ako sa vyrábajú domáce syry s nadojeného mlieka na salaši a absolvovali náročný výstup na Fabovu hoľu, ktorý dá zabrať aj dospelým.
Bolo toho ozaj veľmi veľa, ale čo je najdôležitejšie, ani jedno z decák ani raz nespomenulo, že mu chýba TV alebo PC. No a o to nám šlo a aj stále ide. Objaviť v našich deťoch schopnosť a hlavne radosť prežiť voľný čas takto prirodzene. Urobíme všetko preto, aby tento ročník detského letného adrenalínového tábora bol ešte pestrejší a akčnejší.
Informácie vám budeme prinášať priebežne.
Hurá na tento ročník.!!

Tešíme sa!

ADRENALINO 2010

Asociácia adrenalínových športov Cyperskí rytieri v spolupráci a pod záštitou spoločnosti Patrol & Guard pripravila na tohtoročné leto niečo skutočne špeciálne. Zbojnícky dvor – Salaš Zbojská bude dejiskom detského adrenalínového tábora „Adrenalino“, siedmich neopakovateľných dní plných prekvapení, zážitkov a hlavne akčnej zábavy.

V autentickom horskom prostredí, kde ešte stále cítiť nedotknutosť prírody, deti okúsia, aké je to byť „malým“ horolezcom, bojovníkom alebo dokonca zbojníkom. A to všetko na vlastnej koži! Kde? V malebnom prostredí Národného parku Muránska planina v sedle Zbojská. V čarovnej lokalite uprostred zachovanej divokej prírody s bohatým zastúpením chránených druhov rastlín a živočíchov. V blízkosti sa nachádza krásna Čertova dolina s kaňonovitým dnom, vodopádmi a jaskyňou. V minulosti na tunajších salašoch a v Čertovej jaskyni prebývali zbojníci, ktorí zbíjali na obchodnej ceste medzi Breznom a Tisovcom. Autentickú atmosféru minulosti a prírody umocňuje zachované tradičné pasenie oviec, výroba ovčích syrov a mlieka.

Oblasť je plná krásnych a neopakovateľných záhad, ktoré deti odhalia pod dohľadom skúsených inštruktorov. Mnohí z nich sú z radov aktívnych hasičov či bývalých vojakov. “Deti budú rozhodne v dobrých rukách a bude o nich dobre postarané. V rámci tábora je pripravená aj špeciálna osveta proti drogám. Tie sú v dnešnej dobe veľkou a reálnou hrozbou už aj pre menšie deti. Preto je nutné poučenie, avšak to všetko hravou a zábavnou formou,” avizuje Ladislav Házik, konateľ spoločnosti Patrol&Guard a autor myšlienky letného tábora.

Ubytovanie je zabezpečené na Salaši Zbojská. Pre odvážnejších táborníkov, ktorí chcú zažiť skutočné dobrodružstvo, je pripravená možnosť nocľahu v stanoch alebo pod holým nebom. Stravovanie je prispôsobené skutočnému salašu a nesie sa v znamení zdravej slovenskej kuchyne na Salaši Zbojská. “Možnostiam sa medze nekladú a aj tu budeme veľa improvizovať. Chýbať nebude kotlíkový guláš či opekanie v prírode,” hovorí organizátor tábora.

Celý pobyt ako aj športové aktivity sa budú niesť v znamení adrenalínových dobrodružstiev, množstvo hier bude zameraných aj na záchranársku činnosť ako takú, tiež zdolávanie prekážkovej dráhy ale i prekážok priamo v prírode. Keďže tábor bude o prežití v prírode, deti sa sami skutočne naučia ako na to. Na svoje si tu však určite prídu aj tí, ktorí radi kreslia a maľujú. Práve pre nich bude v tábore fungovať výtvarný oddiel.

Okrem toho na deti čakajú túry na okolité hory, návšteva Muránskeho hradu a iných náučných lokalít, lanové hry, potulky prírodou, stopovanie lesnej zvery, orientačný beh, orientácia v teréne, v prírode, lezenie po skalách, akčný nočný pochod a paintball. Okolité kopce sú posypané dreveničkami, ktoré sú ideálne na aktívny relax v prírode, na dobrú opekačku alebo zber húb. Deti si môžu vyskúšať skutočné dojenie ovečiek, jazdu na koníkoch a veľa inej improvizácie priamo v prírode. Zároveň sa naučia, ako pomôcť kamarátovi ak sa zraní, ako sa nebáť, ako si veriť a nevzdávať sa.

“Pevne veríme, že v dnešnej technickej a uponáhľanej dobe plnej počítačových hier v deťoch prebudíme skrytého milovníka prírody so všetkým, čo k tomu patrí, že budú každé ráno nedočkavé, čo cez deň zažijú, a že budú radi, že dýchajú krásny, čistý a zdravý horský vzduch, ktorý je liekom,” hovorí Ladislav Házik.

Podrobné informácie budeme zverejňovať na tejto stránke. Termín konania letného tábora ADRENALINO je stanovený na 04. júla – 10. júla 2011. Prihlasovacie formuláre ako aj dotazník so všetkými potrebnými informáciami sú už k dispozícii na stránke www.cyperskirytieri.sk.