Ku prameňu Rimavy

27. február 2010. Opäť raz jedna ideálna sobota na moju pravidelnú túru. Rozhodol som sa teda aj s kamarátom Jurajom, že si „dáme“ jeden tréningový výstup na Fabovu hoľu.Začali sme ako obvykle na Salaši Zbojská, kde fúkal teplý vietor. Blízke stráne a lúky už boli roztopené. Bolo fajn vidieť ich konečne bez snehu. Po „prechádzke“ smerom hore asi vo výške 1000 m. n. m. sa znova začína objavovať  sneh. Nadmorská výška proste nepustí. Príroda sa správa úplne inak v týchto výškach. Ale tak to má proste byť. Je to výzva. Na ceste smerom na Kučelach bol čistý ľad. Zaujímavé stúpanie ľadovým  chodníkom.

Pri turistickej značke sa objavuje opäť sneh. Noha sa mi zabára do snehu asi 20 cm ako do masla. Stopa po mne je zaujímavá. Sme na mieste pod troma kopcami. Je tu rúbanisko so závejmi zo silného vetra a tiež snehom, do  ktorého sa opäť vbáram „akoby nič“. Tentoraz je stopa asi 80 cm. Bez návlekov, ktoré na takého túry nosievam by to bolo určite nepríjemné. Turisti si mnohokrát neuvedomujú aké sú vo výbave dôležité a to hlavne v tomto ročnom období. Ja na ne nedám dopustiť a vrele ich odporúčam. Pokračujeme ďalej. Odrazu počujem rachot. Predo mnou sa odlomil vrch blízkeho stromu pod nánosom množstva snehu a činnosťou vetra. Teraz už chápem prečo niektoré stromy vrchy nemajú.

Vrchol Fabovej hole je v stromoch. Počas zaslúženej „až“ 3 minútovej prestávky nás vietor veľmi “nepotrápil”. “Radšej sa hýbme lebo primrzneme”. Rozhodli sme sa obaja. Cestou späť bola naša pôvodná stopa smerom nahor v snehu úplne zaviata. Po 40 minútach.  Pri Kučelachu nám to proste „nedalo“. “Poďme sa pozrieť  ku prameňu Rimavy”.Ten je od septembra minulého roku zrekonštruovaný. Cítil som to ako také  malé vnútorné poslanie keďže bývam asi 50 m od rieky Rimava v Rimavskej Sobote. S nemým úžasom som sa na prameň pozeral. Bolo to jednoducho úžasné. Napil som sa z prameňa a v kombinácii s prekrásnou prírodou okolo to bolo proste dokonalé. Rimava totiž to pramení v krásnom prostredí Slovenského rudohoria  na južných svahoch masívu Fabova  hoľa vo výške asi 1115 m n.m.

Po krásnom zostupe klasický záver. Zbojnícky dvor a pravé nefalšované kapustové halušky s baraninou čiže „Surovec“

Zase raz jeden super deň. Áááááách…………………..

Viac foto viď galéria z akcií